facebook

niedziela, 20 marca 2011

Jak znaleźć i rozwinąć swój talent?

Czymże jednak jest ów talent. Idąc za Wikipedią przeczytamy:
"wrodzone albo nabyte predyspozycje w dziedzinie intelektualnej lub ruchowej, przejawiające się większym lub mniejszym stopniem sprawności w danej dziedzinie."
Brzmi niezbyt ciekawie, więc może przejdźmy do łatwiejszego określania, czyli do uzdolnienia, chociaż to szybciej kojarzy się tylko z dziedzinami naukowymi, podobnie, jak określenie geniusz. Dla mnie talent to zdolność wykonywania ponadprzeciętnych czynności, z których czerpie się satysfakcję. Każdy oczywiście podciągnie oryginalną definicję do konkretnego przypadku: wokalisty, malarza czy fotografa. Nie trzeba jednak uściślać wszystkiego, więc zostawmy samo słowo "talent" do własnej interpretacji.
photographer camera

Pewnie większość z czytających stwierdzi, że najłatwiej mają ci, którzy mają bogatych rodziców, znaną rodzinę i milion innych dodatkowych rzeczy ułatwiających start w życiu. Często zamożniejsi zaczynają z wyższego poziomu, ale oni się nie rozwijają, tylko stoją w miejscu. Dla nich jest to chwilowa pasja, którą szybko się nudzą i zajmują się czymś innym, bo mimo drogiego sprzętu czy znajomościami wcale nie osiągnęli tego, co chcieli. W końcu tak naprawdę liczy się talent, a nie sprzęt użyty do osiągnięcia efektu końcowego.
Dlatego często zauważamy młodzieńcze fascynacje różnymi przedmiotami, dziedzinami nauki czy sportem, które u każdego dziecka przebiegają inaczej. Jednak przychodzi ten moment, kiedy wiadomo, czym dziecko się interesuje i można mu w tym pomóc. Już pisałam kiedyś o zgubnych działaniach rodziców, więc nie będę się już powtarzać.
violin girl
Tak naprawdę znalezienie naszej pasji to często najtrudniejsza rzecz w naszym życiu, bo ciężko jest stwierdzić, że w czymś jest się dobrym, skoro nigdy się tego nie próbowało. Często dopiero dorośli ludzie odkrywają nagle, że potrafią coś, o czym by nigdy nie pomyśleli. Z drugiej zaś strony, gdyby pomyśleli o tym wcześniej, to teraz byliby mistrzami. Poszukiwania są ciężkie i często prowadzą do smutnych wyników, gdy w końcu się stwierdza, że: "Do niczego się nie nadajemy i nic nie potrafimy wyjątkowego". Otóż tak nie jest, na pewno coś potrafimy, tylko jeszcze o tym nie wiemy. Każdy ma jakieś predyspozycje, tylko często potrzeba przypadku, by je znaleźć, jeśli nie zostały odkryte w dzieciństwie.
amelie canal saint martin
Jednak jeszcze gorsze, niż poszukiwanie własnego talentu, jest jego porzucenie przy pierwszych trudnościach czy porażkach. Widzimy brak postępu, żadnej perspektywy i się znowu zagubieni. Właśnie ten moment świadczy o tym, kim możemy się w przyszłości stać. Znów zaczynamy narzekać na pieniądze wmawiając sobie, że gdyby zainwestować więcej w naszą pracę, to pewnie było by lepiej. Tylko to jest tak, jak granie na kodach, niby jest łatwiej, ale nie ma z tego żadnej przyjemności. Jeśli jest, to tylko chwilowa. Na tym to polega, by podnieść się po porażce i udowodnić sobie, że warto dalej to robić i pokazać, że jesteśmy w tym dobrzy. Jeśli raz odłożymy coś na przysłowiową półkę, to raczej zostanie tam na długo, a nie "do następnego sezonu".

 snowboard jump
Nie możemy ulegać głosom innych osób, że marnujemy czas, albo dlaczego w ogóle to robimy. Jeśli sprawia nam to przyjemność i czujemy, że realizujemy się życiowo, to dlaczego tego nie robić? Jednak najczęściej porzucamy wszystko, nie dlatego, że nam się nie udaje lub się czymś nudzimy, lecz z braku czasu. Tylko czy tak jest naprawdę?
Sami się zastanówmy, ile czasu dziennie tracimy przed telewizorem, komputerem i innymi nowymi wynalazkami, które zajmują nasz czas. Wiem, że można bez nich przeżyć choćby chwilę, ale tak naprawdę staliśmy się na tyle leniwi, że nam się nie chce. Pomyślmy tylko, ile rzeczy moglibyśmy zrobić, gdyby tak w naszych domach wieczorami działało tylko światło? Ile to twórczych wieczorów mielibyśmy przed sobą, czy dla bliskich? Po prostu, jeśli czymś się już zajmujemy lub staramy, to dążmy do tego, by poświęcać mu więcej czasu, chociaż nie poświęcajmy wszystkiego dla tej rzeczy, bo staniemy się maniakami.
makieta kolejki
Pamiętajmy, że pęd do doskonałości jest w każdym z nas, ale tak naprawdę nigdy nie dojdziemy do perfekcji  z daną rzeczą lub ktoś będzie zawsze lepszy od nas. Nawet, gdy cały świat powie, że nie ma nikogo lepszego, to i tak będziemy wiedzieć, że możemy być jeszcze lepsi.
My po prostu mamy być szczęśliwi w tym, co robimy. Mamy zaspokoić swoje potrzeby egzystencji i doczekać tego momentu, gdy z uśmiechem na twarzy witamy nowy dzień.

A jeśli połączysz pracę z pasją, to tym bardziej będziesz szczęśliwa/-y.
Powodzenia

Ps. Tylko czy naprawdę chcecie słuchać rad od kogoś, kto sam nie może się zabrać do realizacji własnych pasji?
Antonina Kostrzewa
antonina kostrzewa podpis

Napisano już 4 komentarze/y. Zapraszam do dodawania kolejnych...
Już teraz przyłącz się do dyskusji i dodaj nowy komentarz

Anonimowy pisze...

"Talent ma każdy" to nie prawda ja mam taki przypadek że go nie mam prubowałam wszystkiego muzyki sportu grafiki rysownictwa a nawet pisałam ale co zrobie to to niejest doskonałe ani dobre więc to talentu sięnie zalicza masz w większości racjęi dziekuje ci za ten artykuł


Safira

Antonina pisze...

Safira, może po prostu jeszcze nie odkryłaś tej rzeczy, którą będziesz robić dobrze. Może trafisz na nią przypadkiem za 5, a może i za 10 lat. Grunt to się nie poddawać.

Anonimowy pisze...

Mi np. mama nie pozwala wielu rzeczy które lubię i mogłyby być moimi pasjami. Gastronomia, a dokładniej cukiernictwo lub dietetyka - bardzo lubię, choć mama nie pozwala mi na to bo.. no właśnie bo.. bo marnują się produkty, bo się nabrudzi... Chciałbym grać na instrumencie.. Mama kazała mi iść na lekcje rzeczy zobaczyć. Wszystko fajnie ale już nie jest tak wesoło co do kupna instrumentu.. Jak mam zobaczyć czy moją pasją jest gitara bez niej? A na taki instrument chciałbym iść? Moja mama i babcia to mistrzynie w niszczeniu marzeń.
Co umiem:
Denerwować ludzi i nic więcej.
Czego nie umiem:
- Fotografować,
- Malować/rysować,
- Śpiewać i grać na instrumentach,
- Pisać opowiadań, wierszy etc.
- Uprawiać sportów,
- I wszystkiego, bo prawie wszystkiego próbowałem zacząwszy od origami po kręceniu filmików.

Patata

Zaczytana pisze...

Myślę, że poszukiwanie pasji nie jest łatwe. Może to trwać miesiącami, latami...Wielu nigdy jej nie znajdzie. Tu trzeba włożyć wiele pracy w naukę. Pasja nie zrodzi się z niczego...

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails